Chcesz być gwiazdą? To wyglądaj jak gwiazda. Łatwo powiedzieć, ale jak tego dokonać?

Anna Męczyńska zna przepis na własny, niepowtarzalny styl. Od lat doradza największym gwiazdom ekranu, które z zaufaniem oddają w jej ręce swój wizerunek. Jej poradnik zatytułowany „Figura jak z ekranu” właśnie się ukazał i jest dosłownie dla każdego.

Kto wie, może dzięki niemu wiele kobiet poprawi swój styl i zyska więcej pewności siebie?

Żyjemy w czasach, w których selfie z przyjaciółmi, obowiązkowy „dress code” i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych to codzienność. Asortyment butików proponuje nam wiele, w internecie działa mnóstwo sklepów oferujących ciuchy z najdalszych zakątków świata, rodzimi młodzi projektanci mody rozpieszczają nas całą gamą krojów, wzorów i fasonów.

Z kolei coraz powszechniejsze, weekendowe wypady na zakupy do Mediolanu, Paryża czy Londynu, sprawiają, że światowa moda jest w zasięgu ręki, a dzięki sezonowym promocjom również w zasięgu portfela. To wszystko może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy i zagubienie.

Tylko jak w tym wszystkim się odnaleźć i wypracować swój własny styl? Niewymuszony, elegancki, spójny z tym jaką mamy osobowość i tym czym obdarzyła nas natura, dobrany do sytuacji i stanu posiadania. Co zrobić gdy mamy więcej lub mniej kilogramów, niż byśmy chcieli, albo nasza sylwetka nie daje nam wielu możliwość, ciągle tkwimy w nierozwiązanych od lat modowych dylematach lub oklepanych zestawach. Styl powinien podążać za człowiekiem, który przecież zmienia się z wiekiem. Najlepiej oczywiście skorzystać z fachowej pomocy eksperta. Tylko kto z nas może mieć kogoś takiego przy sobie w każdej sytuacji?

Ania Męczyńska proponuje złoty środek. Może stać się osobistą stylistką swoich czytelniczek, a jednocześnie nauczyć je samodzielnie tworzyć wizerunek. W książce „Figura jak z ekranu” dzieli się know how, które zdobywała przez wiele lat na modowym froncie. 

Anna Męczyńska “Figura jak z ekranu” fot. materiały prasowe

To ściąga i to legalna! Autorka sama zaprasza do swojego świata i zachęca do czerpania z niego pełnymi garściami. Wystarczy poszukać sposobów najlepszych dla siebie, wskazówek, pomocnych trików i praktycznych rozwiązań problemów, z którymi borykamy się całe życie.

Anna Męczyńska: Chciałam podzielić się moimi spostrzeżeniami, że i Ty możesz wyglądać jak gwiazda lub ulubiona bohaterka filmowa. Nie jest to książka o odchudzaniu, dietach… nie chciałabym w niczym Ciebie ograniczać. Ta książka jest zbiorem trików, wskazówek dla Ciebie, jak radzić sobie z ubraniami, by stać się jeszcze bardziej niezwykłą. Bez względu na rozmiar, jaki nosisz i ile masz pieniędzy w portfelu. Proszę, abyś mi zaufała i uwierzyła, że wszystko jest możliwe. 

Tak jak w kinie.

Poradnik to prawdziwa skarbnica praktycznej wiedzy. Moda może się wydawać bardzo powierzchownym tematem, jednak czytając książkę trudno oprzeć się wrażeniu, że ubiór to tak naprawdę nasza druga natura. Czy kobiety o rozmiarze XXL mogą mieć własny styl?

Czy po latach przyzwyczajeń umiemy jeszcze przejść metamorfozę? Męczyńska podpowiada konkretne przykłady, w jaki sposób ubrania mogą pracować na rzecz każdej figury. Jak wykroić talię w przypadku tzw. jabłka, wyrównać proporcje i wysmuklić linię bioder u gruszek, a chłopczycy nadać kobiece kształty.

W książce prezentuje także prosty przewodnik po różnych stylach. Opisuje styl romantyczny, artystyczny, klasyczny, superkobiecy, minimalistyczny i eklektyczny. Dzięki zdjęciom, prostym opisom, przykładom fasonów i kolorów łatwiej samemu je rozróżnić. Odkrywa też mity krążące w świecie mody i burzy je.

Anna Męczyńska: Kobieta stylowa nie zawsze jest modna, ale zawsze jest dobrze ubrana. Dlatego warto zadać sobie trud szukania rzeczy, w których czujesz się dobrze, i które podkreślają Twoją osobowość.

Autorka zwraca uwagę na kolory. Jej doświadczenie z planów zdjęciowych ponownie ma tu zastosowanie. W filmie kolory to emocje. Według niej kobiety na ogół intuicyjnie wyczuwają, w których barwach jest im do twarzy, lub stosują standardowy podział na pory roku. Jednak nie o kolory tu chodzi, a ich odcienie.

Jak to jest, że w jednych wyglądamy na zmęczonych, a w innych promieniejemy? Kolor włosów, oczu i skóry w naturalny sposób stanowi punkt wyjścia do doboru garderoby. Dobrym sposobem jest też podział na typ ciepły i zimny – autorka oczywiście podpowiada prosty sposób na sprawdzenie typu kolorystycznego.

Radzi także w kwestii wzorów. Desenie, prążki, pasy, kwiaty, groszki i kraty. Ponownie można dostać zawrotu głowy. Mocny wzór na ubraniu to zawsze odważna decyzja, tu trzeba uważać, ale też nie należy się bać. Wzory mogą nam dodać wyrazistości i podkreślić charakter.

Autorka doradza także jak dobrać bieliznę, nie omija również dodatków i biżuterii. Żaden temat nie pozostanie zaniedbany. A ponieważ zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów, w każdym rozdziale czytelniczka znajdzie mnóstwo fotografii zarówno praktycznych jak i inspirujących.

Książka Anny Męczyńskiej to nie jest kolejny poradnik jak się ubrać. To solidna dawka eksperckiej wiedzy, która przyda się każdej kobiecie i może procentować przez całe życie.

Moda się zmienia, bywa ulotna, powraca, jednak zasady, którymi się rządzi są niezmienne. Nawet jeśli nie lubi się spędzać zbyt dużo czasu na pracy nad własnym stylem warto je znać, by po prostu mieć swój styl, dobry styl.

O autorce: 

Anna Męczyńska – zajmuje się stylizacją i tworzeniem kostiumów od ponad dwudziestu lat. Jest najbardziej kreatywną stylistką w Polsce. Od 7 sezonów jest głównym kostiumografem serialu Rodzinka.pl, wcześniej Prawa Agaty, Ja to mam szczęście czy HBO na stojaka. Stworzyła kostiumy do wielu filmów m.in. „ 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” , „Wkręceni”, „Śniadanie do łóżka”, spektakli teatralnych ZDOBYĆ, UTRZYMAĆ, PORZUCIĆ 2. ROZSTANIA I POWROTY” spektakl teatralny w reż K.Jaślar, “ Jak na wulkanie” – reż. T.Dutkiewicz – Teatr Komedia oraz musicalu „The Ghost Musical” dla Teatru Muzycznego w Gdyni. Współpracowała jako stylistka z magazynami Pani, Maleman, Gala i Viva.

Współpracuje z firmami jako szkoleniowiec od dress code’u  i makijażu biznesowego. Jako ekspert doradza widzom w programach telewizyjnych między innymi w Kawa czy herbata i Pytanie na śniadanie.

Szerokiej publiczności znana jako prowadząca w latach 2015/2016 program „Ściąga z szafy” emitowany na antenie TVN.

fot. mat. prasowe, https://www.instagram.com/annapralinka/ 

Przeczytaj wywiad z Magdą Bogulak, właścicielką salonu Sharley