Redakcja: Prowadzi Pan jedną z najbardziej liczących się firm produkujących olej tłoczony na zimno w Polsce. SemCo to również firma z długimi tradycjami. Skąd pomysł, aby w latach 90-tych rozpocząć produkcję właśnie oleju? 

Marcin Just: Rozpoczęcie produkcji oleju tłoczonego na zimno to nie był przypadek. Już w 1927 roku mój pradziadek sprzedał swoją posiadłość w Kruszewie i nabywa posesję wraz z młynem w Śmiłowie, przywióz tu tłocznię oleju, aby poszerzyć ofertę młyna, jednak wojna nie pozwoliła mu na realizacją tych marzeń. Dopiero w 1966 moi rodzice stworzyli firmę, która do dnia dziesiejszego tłoczy oleje na zimno i cały czas poszerza swoją ofertę.

Allaboutlife: SemCo to przede wszystkim biznes rodzinny, o którym słychać już poza granicami Polski. Jaki jest Państwa przepis na sukces?

Marcin Just: Przepis na sukces to przede wszystkim pasja, jeśli robimy coś z sercem, to zawsze odniesiemy sukces. Oczywiście ważna jest też jakość produktów, bez niej nasza oferta nie byłaby tak ceniona zarówna w kraju, jak i za granicą.

Allaboutlife:  SemCo kojarzone jest w wieloma rodzajami olejów w  tym z Wielkopolskim olejem lnianym. Dlaczego ten produkt jest taki dobry? Jakie są jego właściwości?

Marcin Just: Nasz olej lniany wytwarzany jest z nasion okolicznych rolników, jego proces powstawania zaczyna się już od zbioru ziarna. Tylko czysty i najwyższej jakości len daje nam wyjatkowy pozbawiony goryczy smak oleju. Olej lniany Wielkopolki zawiera ok. 84% kwasów nienasyconych w tym 49g/100ml kwasu a-linolenowego omega 3 niezwykle ważnego dla zdrowia człowieka i przyczyniającego się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Allaboutlife: Gdzie można kupić Państwa produkty?

Marcin Just: Nasze produkty dostępne są zarówno w dużych sieciach handlowych, jak i w małych rodzinnych sklepach z żywnością ekologiczną, a także w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym w Smiłowie, do którego serdecznie zapraszamy.

Allaboutlife: Wielu z nas nie wie jaka jest różnica między zwykłym olejem, a olejem tłoczonym na zimno. Na czym polega proces tłoczenia na zimno?

Marcin Just: Proces produkcji olejów SemCo odbywa się na zasadzie „tłoczenia na zimno”. Graniczna temperatura oleju podczas tłoczenia nie powinna przekraczać 38°C. Daje ona gwarancję, że w oleju zachowują się wszystkie najcenniejsze dla naszego zdrowia składniki.  Proces tłoczenia na zimno jest przeciwieństwem technologii wydobywania oleju poprzez rafinacje przy zastosowaniu wyższych temperatur.

Allaboutlife: Oleje SemCo zdobywają coraz to większe uznanie wśród konsumentów. Z czego Pan zdaniem  to wynika? Czy zaczynamy w Polsce myśleć coraz bardziej o kupnie zdrowych, sprawdzonych, polskich produktów? 

Marcin Just: Od kilku lat widzimy wzrost świadomości konsumetów, co nas bardzo cieszy. Coraz częściej kupujemy polskie najwyższej jakości produkty, bo tylko takie zapewniają nam wyjątkowy smak i cenne właściwości. Z roku na rok obserwujemy większą ilość uczestników targów i festynów z żywnością regionalną, powrót do korzeni i zdrowego trybu życia to dobry znak na przyszłość.

Allaboutlife: Który z produktów SemCo jest Pana ulubionym? 

Marcin Just:  Lubię wszystkie nasze produkty, każdy z nich ma inny smak i właściwiści, jednak nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia bez śledzia w oleju rydzowym 🙂

Allaboutlife: Czy w Pana kuchni obecne są oleje tłoczone na zinmo? Jeśli tak, jaka jest Pana ulubiona potrawa? 

Marcin Just:  W kuchni króluje moja małżonka, a ja nie jestem wybredny i zjadam wszystko, co mi przygotuje. Oleje tłoczone na zimno najczęście używamy do sałatek, śledzia i ziemniaków.

Allaboutlife: Państwo Justowie prywatnie. Jak spędzacie Państwo wolny czas? 

Marcin Just: Większość roku spędzamy w Śmiłowie, mamy tu spokój i świeże powietrze, a także rodzinę i przyjacół, to dla nas najważniejsze. Chociaż czasem wyruszamy też nieco dalej odwiedzając największe europejskie miasta, lubimy czynnie spędzać wolny czas.

Allaboutlife: Ukochane miejsce, do którego zawsze wracacie?

Marcin Just: Dom rodzinny w Śmiłowie.

Allaboutlife: Czego Państwu życzyć na najbliższe lata?

Marcin Just: Nowych pomysłów na kolejne produkty w ofercie SemCo.

Przepis na śledzie zawijane z olejem rydzowym SemCo.

Składniki:

  • Śledzie odgłowione, wypatroszone „Matjasy” – 400g
  • Marynowane buraki – 200g
  • Jabłko duże – 1 sztuka
  • Cykoria – 1 sztuka
  • Cytryna – 1½ sztuk
  • Miód – 1 łyżka
  • Olej rydzowy lub rydzowy wielkopolski – 200ml
  • Natka pietruszki, sól, pieprz

Sposób wykonania:

Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, skropić sokiem z ½ cytryny. Cykorię umyć, usunąć głąb, drobno posiekać. Buraczki zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Połączyć jabłko, buraki, cykorię i posiekaną natkę pietruszki. Doprawić solą i pieprzem. W soku z ½ cytryny rozpuścić szczyptę soli, dodać miód i pieprz oraz olej rydzowy i mieszać, aż powstanie emulsja.
Śledzie osączyć, zwinąć w rulony i napełnić farszem. Ułożyć na półmisku polać sosem z udekorować natką pietruszki i cytryną.

 

Fot i przepis www.semco.pl