Ocet jabłkowy to produkt, który pomaga zwalczyć wiele dolegliwości co częściowo znalazło potwierdzenie w badaniach naukowych. Ma on działanie działanie przeciwbakteryjne, obniża poziom glukozy we krwi, wpływa korzystnie na układ krążenia i może pomagać w odchudzaniu.

Ocet jabłkowy znany jest od kilku tysięcy lat. Używano go między innymi w kuchni egipskiej, babilońskiej, chińskiej, greckiej czy rzymskiej. Ma on mętny żółto-brązową barwę i jest lekko mętny. Jego cechą charakterystyczną jest kwaśny spam octu i jabłkowy zapach. Jest on produkowany z rozdrobnionych jabłek z dodatkiem drożdży, które przekształcają zawarty w jabłkach cukier w alkohol. W dalszym procesie fermentacji alkohol zmienia się w kwas octowy główny składnik octu jabłkowego.
Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem enzymów, pektyn, aminokwasów, związków polifenolowych, witamin i składników mineralnych. Przypisuje się mu wiele właściwości zdrowotnych, w tym wspomagających leczenie. Przede wszystkim ocet działa antybakteryjnie ze względu na obecność kwasu octowego. Można go stosować do czyszczenia powierzchni, odkażania, leczenia między innymi grzybicy, brodawek czy infekcji ucha. Udowodniono też, że ocet jabłkowy hamuje namnażanie bakterii chorobotwórczych.  Jest on też  szczególnie polecany osobom chorym na cukrzycę czy zmagającym się z insulinoodpornością. Zmniejsza one stężenie glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
Ocet jabłkowy świetnie wspomaga odchudzanie. Jest to związane z tym, że reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza wydzielanie insuliny, a to wpływa na zmniejszenie masy ciała oraz uczucia sytości. Składniki zawarte w jabłkach i w occie jabłkowym przyspieszają rozszczepianie się tłuszczów. Wspomaga on proces trawienia. Dzięki spożywaniu octu jabłkowego wydziela się więcej soków żołądkowych oraz szybciej syntetyzują się enzymy trawienne.
Jak można stosować ocet jabłkowy?

  • Łyżkę octu jabłkowego wymieszaj w szklance wody. Powstałym roztworem spłucz włosy, a nabiorą one pięknego połysku.
  • Pij szklankę wody z rozpuszczoną łyżką octu, a załagodzisz uczucie zgagi.
  • Pij szklankę wody z rozpuszczoną łyżką octu, a zapobiegniesz zaparciom.
  • Rozcieńczony ocet jabłkowy może służyć jako dezodorant i tonik do twarzy.

Sprawdź jak skutecznie walczyć z cellulitem.