Choinka to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko pięknie przyozdabia nasze domy w okresie świątecznym, ale również pięknie pachnie. Przedstawiamy kilka trików, które sprawią, że dłużej będziemy cieszyć się naszą żywą choinką.

Choć coraz bardziej na popularności zyskują sztuczne choinki w wielu domach nadal obecna jest żywa choinka. To ona nadaje świątecznego klimatu naszemu domowi. Pięknie pachnie, a przyozdobiona pięknymi bombkami cieszy oko szczególnie jeśli mienią się na niej świecące lampki. Niestety żywa choinka może szybko stracić swój urok jeśli nie będziemy o nią dbać.

Co zrobić, aby nasza choinka utrzymała się dłużej w domu?

 

  1. Zwróć uwagę podczas kupowania choinki, aby miała zielone igły i gęste gałązki.
  2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę otoczenia. Przed wstawieniem choinki do domu zahartuj ją przez godzinę w chłodnym pomieszczeniu lub na balkonie. W pomieszczeniu, w którym ma stać choinka temperatura nie powinna być wyższa niż 20°C. Choinka powinna też stać z daleka od źródeł ciepła.
  3. Cięte drzewko wstaw do specjalnego stojaka, który wypełniamy wodą.
  4. Przed wstawieniem drzewka do stojaka obetnij pień o około 2-3 cm. Następnie zahartuj go składając drzewko do wiaderka z ciepłą wodą. Pozwoli to na lepszy przepływ i wchłanianie wody przez choinkę.
  5. Choinkę ciętą lub w doniczce zawsze podlewaj letnią wodą. Ziemia w doniczce powinna być  cały czas lekko wilgotna, a w przypadku ciętego drzewka, pień powinien mieć stały dostęp do wody.
  6. Aby gałązki dłużej zachowały świeżość warto je codziennie zraszać zimną wodą w sprayu.
  7. Przed rozpoczęciem dekorowania choinki oczyść gałązki. Pamiętaj, aby dostosować ilość ozdób do grubości gałązek. Staraj się użyć oświetlenia LED zamiast standardowych światełek, które wytwarzają dużo ciepła niekorzystnie wpływającego na kondycję gałązek.
  8. Aby drzewko nie gubiło igieł wrzuć kilka miedzianych monet do pojemnika z wodą. Sprawią one, że nie będą rozwijać się bakterie, grzyby i glony w wodzie i na pniu choinki.