no poo

No poo to metoda pielęgnacji włosów bez użycia szamponu. W czasach, kiedy poddajemy nasze włosy licznym zabiegom jak farbowanie, prostowanie czy podkręcanie metoda bez użycia chemicznych środków może się sprawdzić. Czy jest ona jednak na pewno bezpieczna?

No poo to skrót od słów no shampoo, czyli braku użycia szamponu do pielęgnacji włosów. Jest to metoda, która zaleca stosowanie naturalnych środków, które pomogą odzyskać włosom ich blask. Częste użycie szamponu dostępnego w sklepach wpływa na utratę sebum i zmniejszenie ich sprężystości. Dlatego zwolennicy metody no poo zalecają mycie włosów alternatywnymi środkami jak soda oczyszczona, ocet jabłkowy, a nawet czysta woda. Dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej włosy zostają oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń jak brud,kurz czy silikony. Soda otwiera łuski włosa pozostawiając je szorstkie i matowe. Dlatego ważne, aby przepłukać włosy octem jabłkowym rozpuszczonym z wodą (na 1 łyżkę octu przypada 1 szklanka wody).

Jak skutecznie umyć słowy metodą no poo?

Włosy należy zmoczyć ciepłą wodą. Pamiętaj, nigdy nie używać gorącej wody do pielęgnacji włosów, nawet jeśli używasz szamponów! Gorąc woda wysusza skórę głowy i wzmaga pracę gruczołów łojowych przez co włosy stają się bardziej podatne na przetłuszczanie. Po zmoczeniu włosów, należy nałożyć na głowę sodę. Przygotowujemy papkę w proporcji 1 łyżka sody oczyszczonej na 1 szklankę wody. Wetrzyj ją w skórę głowy, a nie we włosy.  Następnie spłucz głowę letnią wodą z octem jabłkowy. Wmasuj ocet w skórę głowy i spłucz raz jeszcze letnią wodą.

Soda oczyszczona może podrażnić skórę głowy. Jeśli jest ona uszkodzona przez szczotkę, podrażniona, takie mycie głowy może być bolesne. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać należy zrezygnować ze stosowania sody oczyszczonej, którą można zastąpić żółtkiem jajka lub jogurtem naturalnym.

Sprawdź działanie kosmetyków ze śluzem ślimaka.