Włosy wymagają szczególnej pielęgnacji niezależenie od pory roku. Na ich dobrą kondycję wpływ ma wiele czynników jak dieta, częstotliwość wizyt u fryzjera, ale przede wszystkim kosmetyki jakie używamy do ich pielęgnacji. Poznaj kilka prostych trików, które pozwolą na zachowanie lśniących i zdrowych włosów przez cały rok!

Włosy to wizytówka każdej nowoczesnej kobiety. Nie ważne, że ubierzemy na siebie najlepsze stroje, wykonamy wystrzałowy makijaż. Jeśli nasze włosy będą w złej kondycji to żadna z nas nie będzie czuć się naprawdę pięknie! Dlatego tak ważne jest, aby dbać nie tylko o skórę twarzy czy rąk, ale też o skórę naszej głowy, cebulki włosów i całe włosy.

To, w jakim stanie są włosy, zależy od wielu czynników jak dieta, hormony, problemy zdrowotne czy warunki atmosferyczne. Nawet zdrowe i śniące włosy z czasem mogą stać się matowe, a skóra głowy może zacząć się przetłuszczać. Włosy będą osłabione i zaczną wypadać. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą zachować nasze włosy w dobrej kondycji każdego dnia.

1. Mycie włosów – jak robić to prawidłowo?

Mycie włosów wydawać by się mogło jest jedną z prostszych czynności. Wiele z nas popełnia jednak błędy, które wpływają na złą kondycję naszych włosów. Przede wszystkim do mycia powinniśmy używać szamponu dobranego do skóry głowy, a nie do rodzajów włosów. Szampon ma za zadanie oczyścić przede wszystkim skórę i zmyć resztki środków do stylizacji czy osadzający się na skórze głowy brud. Warto też pamiętać o doborze szamponu wolnego od parabenów i silikonów. Te składniki bardzo obciążają skórę głowy, a włosy mogą się przetłuszczać.

W pielęgnacji włosów ważna jest odpowiednia technika mycia włosów. Szamponem powinniśmy umyć skórę głowy, a nie włosy. Wystarczy opuszkami palców wmasować szampon w skórę głowy okrężnymi ruchami. Należy unikać intensywnego pocierania skóry głowy ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia powłoki głowy, a dalej powstania bolesnych strupów. Aby usunąć z włosów zanieczyszczenia, wystarczy piana, która tworzy się podczas mycia skóry. Włosy warto myć dwukrotnie: mycie wstępne rozluźni cząsteczki brudu, a mycie zasadnicze oczyści skórę.

Woda glacjalna w kosmetykach SWISS IMAGE

kosmetyki SWISS IMAGE

2. Dobór i stosowanie odżywki do włosów

Odżywkę w odróżnieniu od szamponu dobieramy do rodzaju i stanu włosów. Jej działanie ma nawilżyć, zregenerować i domknąć łuski włosa, które rozchylają się podczas myca. Odżywkę należy stosować podczas każdego mycia. Aplikujemy ją na wilgotne, wytarte wcześniej włosy, w kierunku od końcówek do nasady. Aby odżywka zaczęła działać należy wetrzeć ją we włosy i pozostawić na kilka minut, a później spłukać.

Woda glacjalna w kosmetykach SWISS IMAGE

kosmetyki SWISS IMAGE

3. Stylizacja

Wiele z nas do stylizacji włosów używa suszarki, prostownicy czy lokówki. Działanie wysokiej temperatury nie jest dobre dla kondycji włosów. Dlatego suszarkę należy trzymać przynajmniej 20 cm od głowy, a suszenie powinno rozpocząć się od najniższej temperatury. Suszarki nie wolno trzymać w jednym miejscu przez cały czas. Najlepiej włosy suszyć partiami, zaczynając od spodu i suszyć zgodnie z kierunkiem wzrostu. Włosy długie wymagają dłuższej stylizacji i dłuższego użycia suszarki. W tym przypadku najlepiej zaaplikować kosmetyk termoochronny, który zapobiegnie przesuszeniu włosów.