buty sportowe

Buty sportowe mają to do siebie, że nosimy je znacznie częściej i przez co są narażone na większą eksploatację. Poza tym podczas aktywności fizycznej buty częściej się brudzą, przez co bardzo często konieczne staje się ich pranie. Jednak, zanim włożysz buty do pralki, koniecznie zapoznaj się z poniższymi zasadami.

Pranie butów w pralce a ryzyko

Pralka jest gwarantem, który pozwoli pozbyć się wszystkich zabrudzeń powstałych na powierzchni buta lub nawet wewnątrz niego. Oczywiście istnieje też ryzyko, że podczas prania materiał lub tworzywo, z którego wykonane są buty sportowe, może ulec zniszczeniu. Dlatego też, jeśli zabrudzenie jest niewielkie, to pierwszym odruchem powinna być próba oczyszczenia ręcznego obuwia za pomocą miękkiego materiału, a dopiero później postawienie na pranie.

Podczas prania butów sportowych najbardziej narażona jest zewnętrzna warstwa buta, np. bardzo popularna siateczka. Po kontakcie z dużą ilością wody oraz detergentami obuwie może ulec też rozklejeniu, co sprawia, że przestaną być one zdatne do użytku. Dużym problemem może być także utrata elastyczności butów pod wpływem gorącej wody, co znacznie obniży nam komfort.

Jak zmniejszyć ryzyko związane ze zniszczeniem butów sportowych podczas prania?

Bardzo rozsądne będzie zrezygnowanie z odwirowania podczas prania butów. Oprócz tego nie zaleca się prania obuwia w temperaturze przekraczającej 40 stopni C. Jeśli chodzi o program, to można postawić na delikatne tkaniny lub po prostu na zwykły program. Istotne podczas prania będzie też odpowiednie przygotowanie butów do prania, dzięki czemu ryzyko zniszczenia zostanie znacząco zminimalizowane.

Jak suszyć buty po myciu lub praniu?

Skoro wirowanie źle oddziałuje na buty sportowe, to może pojawić się problem ze zbyt mokrymi butami i ich suszeniem. Najbardziej sprawdzonym sposobem na suszenie obuwia jest umieszczenie go w pomieszczeniu, które jest przewiewne lub po prostu znajduje się na zewnątrz. Bardzo ważne jest wyciągnięcie wkładek w celu osobnego ich wysuszenia. Często podczas wysychania butów pojawia się problem związany z odkształcaniem butów. Aby nie dopuścić do pojawienia się tego problemu konieczne staje się włożenie do butów zgniecionej makulatury.

Pod żadnym pozorem nie decyduj się na wkładanie butów pod grzejniki lub nie susz ich za pomocą suszarki. Takie rozwiązanie wpłynie bardzo niekorzystnie na jakość butów oraz przyczyni się do powstania odkształceń.

Pranie oryginalnych butów

Kiedy decydujesz się na zakup butów firmowych, takich jak choćby Asics z https://1but.pl/asics, to możesz liczyć na ich znacznie większą wytrzymałość. Przez co też pranie ich będzie obarczone mniejszym ryzykiem zniszczenia. Jednak wiele może zależeć także od konkretnego modelu obuwia. Nadmiar dodatków, siateczek, czy gumowych akcesoriów, sprawi, że znacznie rozsądniejsze będzie ręczne czyszczenie butów.