5 rzeczy

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas wybiera się w końcu na upragniony urlop czy to samodzielnie czy ze zorganizowaną wycieczką. Przedstawiamy Wam 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać podróżując samolotem, aby na lotnisku nie spotkała Was żadna niemiła niespodzianka. 

Podróż samolotem jest bardzo przyjemna i szybka, ale niestety wymaga znajomości kilku zasad. Przedstawiamy najważniejsze obostrzenia lotniskowe, które pozwolą uniknąć nieprzyjemności na lotnisku, a podróż upłynie na pewno spokojnie.

Tych rzeczy nie wolno zabrać na pokład samolotu

Na lotniskach na całym świecie przyjęte są ogólne zasady względem tego co może być przewożone przez pasażerów, a co nie. Wszelkie substancje wybuchowe i łatwopalne są zakazane w bagażu podręcznym i rejestrowanym niezależnie od linii lotniczej, którą podróżujemy. Zaliczyć można do nich: petardy, latarki gazowe czy inne niebezpieczne substancje płynne. W bagażu podręcznym nie mogą znajdować się też przedmioty, które mogą zostać wykorzystane jako broń. Należą do nich między innymi pilniki, nożyczki z ostrymi końcami, narzędzia czy korkociąg.

Na pokład samolotu nie można zabierać też płynów w większej ilości niż 100ml. Wszystkie płyny powinny być zapakowane osobno w przezroczysty litrowy worek. Dopuszczalne jest przewożenie w bagażu podręcznym leków, również w postaci płynnej, ale tylko w ilości niezbędnej w czasie podróży.

Przygotuj się do odprawy

Po zdaniu bagażu rejestrowanego musicie udać się na odprawę, czyli przejść kontrolę. Podczas kontroli należy wziąć kosz znajdujący przy taśmie i włożyć do niego wszystkie rzeczy z kieszeni. W koszu należy umieścić kurtkę, bluzę, pasek od spodni, biżuterię oraz sprzęt elektroniczny. Po ułożeniu na taśmie rzeczy przechodzą przez skaner, a my przechodzimy przez specjalną bramkę. Może zdarzyć się sytuacja, że bramka “zapiszczy” i wtedy zostaniemy poproszeni o przejście na bok w celu wykonania przez personel lotniskowy dodatkowej kontroli.

Telefon powinien był wyłączony

Komunikat o włączeniu telefonu w trybie samolotowym jest podawany przez personel pokładowy, ale wielu z nas nie stosuje się do tej prośby. Włączone dane komórkowe podczas lotu nie tylko naliczą nam niechciane koszty na rachunku, ale przede wszystkim mogą zakłócać działanie urządzeń w samolocie.

Dopuszczalne jest jedzenie na pokładzie samolotu

Nie jest prawdą, że na pokład samolotu nie można wnosić własnego jedzenia. Podczas podróży na pewno zgłodniejemy i jeśli nie chcemy kupować jedzenia dostępnego na pokładzie możemy zjeść własne przekąski. Ważne, aby nie miały one intensywnego zapachu, który mógłby drażnić innych pasażerów. Ograniczeniem są napoje, które można wnieść na pokład, ale pod warunkiem, że kupimy je po odprawie.

W przypadku podróży z dzieckiem rodzice mają prawo wnieść na pokład płyny i jedzenie dla dziecka. Jego ilość powinna być jednak dostosowana do długości rejsu.

Dobierz odpowiedni strój na czas lotu

Może to banalne, ale to w co jesteśmy ubrani podczas lotu ma znaczenie. Niezależnie od długości lotu warto ubrać się w wygodny strój, który nie będzie nas uciskać podczas siedzenia. Włosy najlepiej związać u dołu, aby swobodnie oprzeć głowę na fotelu. W samolocie zawsze działa klimatyzacja, dlatego wskazane jest zabrać ze sobą na pokład bluzę lub długie spodnie. Dzięki temu nie zmarzniemy podczas podróży.

Poznaj najnowsze trendy na lato.