pielęgnacja

Trądzik jest problemem nie tylko nastolatków, ale może wystąpić też u osób ze skórą dojrzałą. Zdarza się, że konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Jednak w pierwszej kolejności warto zadbać o skórę na własną rękę.  Ważna jest pielęgnacja i przestrzeganie podstawowych zasad oczyszczania twarzy. 

Trądzik jest chorobą, która może być bardzo uciążliwa, a nawet bolesna. Może wymagać zastosowania specjalistycznych leków, ale często wystarcza odpowiednia pielęgnacja. Warto pamiętać, że pielęgnacja skóry trądzikowej ma bardzo duże znaczenie w leczeniu i zapobieganiu powstawaniu kolejnych zmian. Wśród głównych zaleceń mających na celu poprawę wyglądu skóry są:

  • codzienne stosowanie żelu antybakteryjnego do mycia twarzy;
  • przemywanie skóry tonikiem antybakteryjnym lub zieloną herbatą, która ma właściwości antyoksydacyjne;
  • wykonanie przynajmniej raz w tygodniu peelingu skóry na przykład stosując mieszankę sproszkowanej kurkumy i wody;
  • stosowanie na dzień kremów matujących, a na noc kremów antybakteryjnych regulujących pracę gruczołów łojowych;
  • po oczyszczeniu skóry wieczorem warto punktowo przemywać twarz wacikiem nasączonym octem jabłkowym: ma on silne działanie antybakteryjne;
  • uzupełnienie diety o produkty bogate w witaminę A, B2 i B5.

W pielęgnacji skóry trądzikowej niezbędna jest cierpliwość oraz systematyczność. Warto stosować kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej. Są one łatwo przyswajalne przez skórę, a ich działanie ma zregenerować skórę, ograniczyć rozwój bakterii i wyleczyć stany zapalne powstałe w miejscach występowania trądziku.  Co więcej warto również zadbać o formę fizyczną. Systematyczne ćwiczenia pomagają utrzymać zdrową skórę. Należy jednak pamiętać, że po każdym wysiłku należy umyć ciało, aby trądzik nie miał możliwości dalszego rozwoju.