switchel

Switchel to napój, który w Polsce znany jest jako puch lub imbir wodny. Pobudza podobnie jak filiżanka espresso, wzmacnia organizm i chroni przed infekcjami. 

Switchel to napój uwielbiany przez hollywodzkie gwiazdy, a teraz zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Wywodzi się on z Karaibów, gdzie najczęściej pili go amerykański rolnicy, którzy chcieli ugasić swoje pragnienie. Dzięki takim składnikom jak imbir, cytryna i ocet jabłkowy dodawał sił w gorące, letnie dni. Teraz wykorzystywany jest jako element diety odchudzającej. Podkręca on przemianę materii, działa detoksykująco i łagodzi dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowanie jelit czy żołądka.

Switchel można wykonać samodzielnie w domu. Do jego przygotowania będą potrzebne:

  • 1-2 łyżki octu jabłkowego
  • 2 szklanki wody
  • sok z 1 cytryny
  • łyżka miodu
  • łyżka startego imbiru

W wodzie rozpuszczamy ocet jabłkowy, sok z cytryny, miód. Dodajemy starty, świeży imbir. Całość odstawiamy na kilka godzin w chłodne miejsce przynajmniej na 12 godzin. Po tym czasie napój jest gotowy do spożycia. Warto przygotować od razu większą ilość napoju. Może on być przechowywany w lodówce przez 2 tygodnie, więc na pewno się nie zepsuje.

Wszystkie składniki zastosowane w napoju są bardzo zdrowe. Nic więc dziwnego, że jest to prawdziwa bomba witaminowa, która korzystnie wpływa na nasz organizm. Switchel warto pić szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko przeziębienia czy choroby jest wysokie. Cytryna, miód czy ocet jabłkowy świetnie wpłyną na nasza odporność, a my unikniemy niechcianego kataru czy grypy.