Cytryna kojarzy nam się głownie jako dodatek do herbaty, ale ten owoc można wykorzystać także na wiele innych sposobów. 

  • Odmładza i pielęgnuje

Witamina C jest przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki i zapobiegającym powstawaniu zmarszczek. Sok z cytryny działa też, przeciwbakteryjnie a co za tym idzie skutecznie walczy z trądzikiem. W celu pielęgnacyjnym należy stworzyć roztwór 1:1 z ciepłą wodą. Jeśli chcemy zadziałać leczniczo, działamy z czystym sokiem nakładając go punktowo nasączonym wacikiem.

  • Poprawia stan skóry

Pomaga zachować zdrowszy wygląd poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu kolagenu. Wspiera organizm w naprawie uszkodzonych tkanek i leczeniu oparzeń skórnych. W tym przypadku też działamy z roztworem 1:1 z ciepłą wodą.

  • Wzmacnia paznokcie

Cytryna ma właściwości wybielające i utwardzające miękkie paznokcie. Wcierany w nie codziennie sok sprawi, że staną się bielsze, a także mocne i twarde.

  • Buduje odporność

Szklanka ciepłej wody z sokiem z połówki cytryny – tak powinno się zaczynać każdy dzień. Kwas askorbinowy (witamina C) chroni przed przeziębieniami, a bioflawonidy wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych.

  • Wybiela zęby

Sok z cytryny połączony z sodą oczyszczoną to niezastąpiony domowy sposób na śieżnobiały hollywoodzki uśmiech.

  • Dba o włosy

Odżywka połączona z sokiem z cytryny pomaga redukować ilość wydzieliny gruczołów łojowych. Idealnie sprawdza się do skóry i włosów przetłuszczających się. W połączeniu z naparem z rumianku i korzystaniem jak z odżywczej płukanki działa też rozjaśniająco.