W XXI wieku zdrowy tryb życia stał się nie tylko fenomenem społecznym, ale i ekonomicznym. Stale bowiem rośnie rynek produktów i usług związanych ze zdrowiem. 

Zdobywanie wiedzy o samym sobie. 

Każdy powinien starać wsłuchać się w swój organizm, umieć ocenić jego reakcje. Do tego niezbędne jest pogłębianie wiedzy o sobie, o zasadach biologicznego i

psychicznego funkcjonowania człowieka. Wiedza o sobie powinna być zdobywana przez całe życie, daje ona poczucie pewności siebie i ułatwia podejmowanie właściwych decyzji.

Utrzymywanie sił obronnych organizmu w stałej gotowości. 

To niedopuszczanie do takich zachowań, które mają wpływ na obniżenie bariery immunologicznej organizmu. To zabiegi hartujące ciało, a także wzmacnianie organizmu technikami z obszaru medycyny naturalnej.

Nienadużywanie leków.

Obecnie żyjemy w czasach medykalizacji, w których wszelkie problemy zdrowotne można rozwiązać zażywając odpowiednią pastylkę. Wiele parafarmaceutyków, leków bez recepty, czy suplementów, dostępne jest w przydomowej drogerii, czy supermarkecie. Ta powszechna dostępność sprawia, że traktujemy je niemal jak cukierki. Zapominamy, że te tabletki zażywane w nadmiarze, z błahych powodów, nie pozostaną obojętne dla naszego organizmu.

Utrzymywanie wszechstronnej aktywności fizycznej.

Wielokrotnie w badaniach udowodniono korzystny wpływ aktywności fizycznej na wszystkie wymiary zdrowia człowieka. Oczywiście chodzi o systematyczną, wszechstronną aktywność fizyczną, angażującą możliwie najwięcej grup mięśniowych. Wiosna nadchodzi, spacery, jazda na rowerze, czy regularny basen będą idealne.

Prawidłowe odżywianie.

Istotne dla zdrowia jest przestrzeganie powszechnie rekomendowanie zasad dotyczących zdrowego żywienia. Ważne jest nie tylko to co jemy, ale i jak, jak często i w jakiej ilości. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje składników odżywczych, na jakość oraz stopień przetworzenia produktów spożywczych.

Rozwijanie umiejętności walki ze stresem.

Tempo naszego życia rośnie, a wraz z nim nadmiar sytuacji stresogennych. Ważne jest to, jak na nie reagujemy, czy potrafimy rozładować napięcie. Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest kluczowa, by przetrwać we współczesnym świecie w zdrowiu. Stres jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną większości chorób cywilizacyjnych.

Eliminowanie nałogów.

każde uzależnienie jest niezdrowe i odbija się negatywnie na naszych dobrostanie fizycznym jak i psychicznym. Szczęśliwy człowiek to ten, który ma poczucie wolności, panuje nad swoim życiem, nie będąc od żadnej substancji uzależniony.

Pozostaje nam życzyć Wam dużo zdrowia 🙂