Światowy Dzień Walki z Otyłością

Na 24 października przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, mamy już do czynienia z epidemią otyłości. Na całym świecie właśnie z powodu nadwagi umiera 2,6 miliona osób. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiednim czasie zadbać o swoje zdrowie wprowadzając odpowiednią dietę.

Otyłość w szybkim tempie stała się z głównym zagrożeniem zdrowotnych we współczesnym świecie. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma nam przypominać, że nie jest ona już tylko problemem estetycznym lecz poważnym problemem medycznym. W Polsce aż 46% społeczeństwa ma problem z prawidłową wagą ciała, a w innych państwach wskaźnik ten bywa jeszcze wyższy.

O otyłości mówimy w przypadku kiedy w organizmie dochodzi do nagromadzenia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Zjawisko to niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i zwiększa ryzyko śmiertelności. Możemy ją zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników:

  • obwodu talii (OT)
  • wskaźnika masy ciała (BMI, czyli Body Mass Index)
  • wskaźnika talia-biodra (WHR, czyli Waist to hip ratio)

Wartość BMI powyżej 30 to sygnał alarmowy, który powinien skłonić nas do kontaktu z lekarzem oraz dietetykiem. Już na tym etapie mogą nastąpić poważne schorzenia jak cukrzyca, niedokrwienność serca, miażdżyca, raki jelita grubego, których wczesne wykrycie pozwala przyspieszyć proces leczenia i skutecznie walczyć ze schorzeniami.

Zobacz jakie pyszne i niskokaloryczne dania pomogą w walce z otyłością.