10 powodów dla których mrożone warzywa i owoce są super!

  1. Mrożenie to najlepsza metoda utrwalania żywności
  2. Mrożone warzywa i owoce nie zawierają konserwantów 
  3. Nie zawierają sztucznych aromatów, polepszaczy smaku ani barwników
  4. Mrożonki Hortex wolne są od GMO
  5. Mrożonki Hortex pochodzą ze sprawdzonych, kontrolowanych upraw
  6. Mrożonki Hortex są dokładnie przebadane m.in. pod kątem obecności metali ciężkich i pestycydów
  7. Są mrożone tuż po zbiorach, dzięki czemu są źródłem substancji mineralnych i witamin
  8. Są wygodne, skracają czas przygotowania posiłku
  9. Mrożonki są ekonomiczne
  10. Oferują ciekawe kompozycje smaków, urozmaicają posiłki

Mrożenie to najlepsza metoda utrwalania żywności 

Do przetwarzania warzyw i owoców najlepszym sposobem jest ich zamrożenie. Mrożonki w porównaniu z innymi metodami przetwórczymi zachowują w największym stopniu wartość odżywczą świeżych warzyw i owoców. Straty witaminy C przy produkcji syropów sięgają nawet 75%, a przy produkcji konfitur czy dżemów nawet około 40%.

Natomiast przy zamrażaniu są one praktycznie niewielkie i wynoszą do 20%. Również niewielkie straty obserwowane są w przypadku innych witamin, np. witaminy A do 10% w owocach, a  warzywach maksymalnie do 30%.  Straty witamin z grupy B są jeszcze mniejsze. 

Mrożone warzywa i owoce nie zawierają konserwantów

Mrożenie nie wymaga używania substancji konserwujących. Zgodnie z polskim prawem do mrożonych warzyw i owoców nie wolno dodawać konserwantów.

Nie zawierają sztucznych aromatów ani barwników, glutaminianu sodu

Zgodnie z prawem do mrożonych warzyw i owoców nie wolno dodawać aromatów, polepszaczy smaku ani barwników (bardziej intensywny kolor mrożonego brokuła w porównaniu ze świeżym wynika z tego, że został zblanszowany – poddany działaniu gorącej pary wodnej i schłodzeniu przez kilka minut) przed zamrożeniem. Blanszowanie eliminuje rozwój bakterii i hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za „psucie się” warzyw, w naturalny sposób utrwala barwę warzyw.)

Mrożonki Hortex wolne są od GMO

Warzywa i owoce stosowane przez Hortex nie są modyfikowane genetycznie.

Mrożonki Hortex pochodzą ze sprawdzonych, kontrolowanych upraw

Dbałość  o zdrowie i bezpieczeństwo produktów Hortex rozpoczyna już na etapie zakupu surowców. Z pełną starannością dobiera dostawców, kontroluje uprawy i finalnie trafiający do fabryki surowiec.

Mrożonki Hortex są dokładnie przebadane

Dbając o jakość produktów Hortex, warzywa i owoce jeszcze zanim trafią do zakładu badane są na zawartość kilkuset różnych substancji (m.in. metali ciężkich, 400 różnych rodzajów pestycydów, azotanów, azotynów). Przeprowadzane są badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne zarówno wyrobów gotowych jak i surowca.

Badane są patogeny (czynniki chorobotwórcze) zarówno w surowcu i jak i wyrobie gotowym. Produkcja wyrobów Hortex objęta jest kontrolą i weryfikacją na każdym etapie wytwarzania. Kontrola jakości oparta jest na bardzo surowych normach wewnętrznych – niejednokrotnie znacznie bardziej restrykcyjnych niż wymaga tego prawo.

Są mrożone tuż po zbiorach, dzięki czemu są źródłem substancji mineralnych i witamin

Mrożonki są szczególnie cenione ze względu na najbardziej zbliżoną do świeżych produktów wartość odżywczą.  

Zamrażanie w największym stopniu zapobiega stratom witamin w żywności. W technologii produkcji mrożonek bardzo ważna jest szybkość zamrażania. Im szybsze zamrażanie, tym mrożonki są lepszej jakości. Przy powolnym zamrażaniu powstają duże kryształki lodu rozrywające błony komórkowe skórek owoców czy warzyw, a przez to powodujące wyciek soku podczas rozmrażania.

 

 Są wygodne, skracają czas przygotowania posiłku

Kupując mrożone warzywa oszczędzamy czas, gdyż są już oczyszczone, obrane i pokrojone. Skracają czas przygotowania posiłku – szybciej się gotują. Przed zamrożeniem zostały zblanszowane, (czyli poddane działaniu gorącej pary wodnej i schłodzeniu przez kilka minut.

Czas blanszowania dostosowany jest do gatunku warzyw (owoców się nie blanszuje), np. fasolkę blanszuje się dłużej, niż brokuła, czy kalafiora. Dzięki temu zupy i dania z mrożonek gotują się krócej i równomiernie, np. do ugotowania zupy grochowej lub barszczu ukraińskiego potrzebujemy tylko 20 minut. 

Mrożonki są ekonomiczne

Gotowe mrożonki pozbawione są wszystkich zbędnych elementów, np. ogonków owoców, pestek, niejadalnych łodyżek w przeciwieństwie do produktów świeżych. W przypadku świeżych warzyw i owoców mamy straty chociażby  w ilości, co wynika z ich obierania czy czyszczenia.

Ponadto by np. przygotować zupę kalafiorową ze świeżych warzyw potrzeba kupić znacznie więcej składników niż może nam być to potrzebne (np. całego kalafiora, cały por).

Oferują ciekawe kompozycje smaków, urozmaicają posiłki

Hortex od lat zachęca konsumentów do eksperymentowania w kuchni. Wychodzi z założenia, że jedzenie ma być zdrowe, naturalne, szybkie i łatwe w przygotowaniu, ale oprócz tego doskonale smakować i sprawiać przyjemność.

Dlatego na opakowaniach mrożonek Hortex (jest ich ok. 60) oprócz bazowego przepisu znajdziemy także bardziej wyrafinowany. Ponadto na stronie www.hortex.pl umieszczonych jest kilkaset przepisów z wykorzystaniem mrożonych warzyw i owoców Hortex.


Czytaj też:

Green Spoon – produkty naturalne, tradycyjne, ekologiczne, zdrowe i smaczne