5 trików

Cały czas panują wysokie temperatury. Przez nie przegrzewa się nie tylko nasze ciało, ale również domy czy mieszkania. Optymalna temperatura jaka powinna panować w pomieszczeniu latem to 22-23 stopnie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Przedstawiamy 5 trików, które pozwolą skutecznie obniżyć temperaturę nawet jeśli nie mamy klimatyzacji.

W upały staramy się jak najszybciej schłodzić. Pijemy dużo płynów, włączamy w miarę możliwości klimatyzację w biurze czy w samochodzie. W domu niestety często nie mamy takiej możliwości, dlatego przedstawiamy 5 trików, które pozwolą nam obniżyć temperaturę w mieszkaniu.

Wiatraki

To najpopulaniejszy sposób na obniżenie odczuwalnej temperatury w pomieszczeniu. Mieszają one powietrze tym samym je obniżając. Niestety pobierają one dużo energii, a zbyt długie przebywanie bezpośrednio przy wiatraku może prowadzić do pojawienia się bólów głowy, zapalenia mięśni lub przeziębienia.

Wietrzenie mieszkania

Wielu z nas pozostawia wychodząc z pracy otwarte okna. To błąd! Przez cały dzień ciepłe powietrze przedostawać się będzie do mieszkania co wpływa na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Okna powinno otwierać się wieczorem lub w nocy kiedy temperatura jest niższa. Najlepiej zrobić też przeciąg, aby powietrze się wymieszało. Warto też na cały dzień zasłonić okna żaluzją lub zasłoną, które nie będą przepuszczać promieni słonecznych do wewnątrz.

Nawilżanie powietrza

Przebywanie w ciepłym, suchym i dusznym pomieszczeniu jest bardzo uciążliwe. Warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie co pozwoli nam lepiej oddychać i funkcjonować. Wystarczy, że postawisz na parapecie miskę z wodą i kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego lub soku z cytryny. To pozwoli na oświeżenie mieszkania. Można też kupić specjalne nawilżacze powietrza.

Zainwestuj w rośliny

Rośliny są naturalną klimatyzacją. Pomieszczenia, w których są rośliny zazwyczaj są chłodniejsze niż te, w których ich nie ma. Drzewa czy rośliny wchłaniają dwutelenek węgla, a wydzielany przez nie tlen wpływa korzystnie na nasz organizm. Warto więc zainwestować w jak największą liczbę roślin doniczkowych.

Wyłączaj urządzenia, które nie są potrzebne

Każde urządzenie wydziela ciepło. Starajmy się nie korzystać z urządzeń, które nie są nam niezbędne. Jeśli nie mamy konieczności słuchania radia, wyłączmy je. Jeśli nie musimy wysłać maila czy sprawdzać informacji w Internecie wyłączmy komputer. Podczas upałów warto też unikać gotowania oraz wymienić żarówki na energooszczędne.

Sprawdź najnowsze trendy w wyposażeniu.