oparzenia

Lato w pełni. Na zewnątrz upał, a my jesteśmy narażeni na nadmierną ekspozycję na słońcu. Trzeba pamiętać, że zbyt długie opalanie może być groźne dla naszej skóry. Oparzenia słoneczne, zmiany skórne to tylko kilka niebezpieczeństw, które czyhają na nas latem. Jak sobie z nimi radzić? Poznaj domowe sposoby, które pozwolą zachować piękną i zdrową skórę również w wakacje!

Lato to upragniony przez wielu z nas czas beztroski i wyjazdów wakacyjnych. To też czas, w którym większość naszego wolnego czasu spędzamy na słońcu, a to może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Oparzenia słoneczne, przegrzanie czy udar to tylko kilka zagrożeń związanych ze zbyt długim opalaniem.

Z oparzeniami słonecznymi możemy poradzić sobie sami stosując sprawdzone domowe sposoby na załagodzenie podrażnienia. Są one świetną alternatywą dla dostępnych w aptece preparatów jak kremy czy maści i o wiele tańsze! Trzeba jednak pamiętać, że po jednym zastosowaniu preparatu nie usuniemy oparzenia, a jedynie je załagodzimy. Aby skutecznie pozbyć się niechcianych zaczerwienień będziemy musieli stosować domową kurację nawet kilka dni. Jakie składniki warto stosować, aby ukoić skórę i ochronić ją przed kolejnymi oparzeniami?

Miód jako składnik łagodzący

Do oparzonego miejsce należy przyłożyć gazik z cienką warstwą miodu i poczekać aż całkowicie wchłonie się on w skórę. Miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą przyspieszać gojenie się ran i podrażnień.

Białko jajek jako domowy preparat na rany

Białko jaja kurzego zawiera cystatynę – składnik, który hamuje stany zapalne w skórze. Poza tym w białku znajduje się enzym lizozym, który ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Obie substancje działają podobnie jak antybiotyk i dzięki temu przyspieszają gojenie się ran. Wystarcz, że do oparzonej skóry przyłożymy gazę wysmarowaną surowym i schłodzonym białkiem, a natychmiast poczujemy ukojenie. Okład należy zdjąć po 15 minutach.

Ziemniak na pęcherze

W surowym ziemniaku znajdują się liczne substancje odżywcze w tym również podobne do atopiny. Łagodzą one ból towarzyszący oparzeniom i zapobiegają powstawaniu pęcherzy. Krochmal zawarty w ziemniakach chroni dodatkowo skórę przed podrażnieniami. W walce z oparzeniami skóry można wykorzystać surowe ziemniaki pokrojone w plastry, puree ze zmielonych ziemniaków lub skórki. Ziemniak należy przyłożyć do oparzonego miejsca i trzymać przez 30 minut. Po tym czasie należy zdjąć okład i delikatnie opłukać oparzoną skórę letnią wodą.