By wyniki badań były wiarygodne, a badanie przebiegło gładko, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. 

Prze de wszystkim zapytaj lekarza, na co zwracać uwagę przed zleconymi badaniami. Diagnostyki nie trzeba się bać, bo z zasady jest bezbolesna i rzadko bywa naprawdę niekomfortowa. Nawet jeśli badanie jest niezbyt przyjemne, nie unikaj go. Przyjazny personel, dobre nastawienie i nasze porady sprawią, że nie będzie tak źle jak się wydaje.

USG 

To jedno z najpopularniejszych, łatwo dostępnych i niekłopotliwych badań wykorzystujących fale ultradźwiękowe.

 • badanie piersi najlepiej wykonaj między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.
 • USG jamy brzusznej jest przeprowadzane u osób, które są na czczo, nie paliły papierosów w danym dniu oraz nie piły napojów gazowanych i słodzonych. Dzień przed badaniem zalecana jest dieta lekkostrawna, unikanie owoców i warzyw oraz zażywanie preparatu przeciw wzdęciom.
 • badanie pęcherza moczowego, gruczołu krokowego i narządów rodnych kobiety wiąże się z koniecznością wypicia dużej ilości płynów (1-1,5 litra)
 • USG ginekologiczne należy wykonać w terminie uzgodnionym z lekarzem (najczęściej do 10 dnia cyklu). Podczas badania pęcherz moczowy nie powinien być wypełniony.

RTG

Badanie rentgenowskie pozwalają w szybki, łatwy i bezbolesny sposób ocenić stan naszych kości (np. po urazach), płuc czy układu sercowo – naczyniowego. Kobiety, które są lub mogą być w ciąży, muszą koniecznie poinformować o tym lekarza ze względu na ryzyko dla płodu. Do części badań RTG nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać, ale są wyjątki, Jakie?

 • RTG jamy brzusznej lub odcinak lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa. W dniu badania trzeba być na czczo, nie można palić papierosów, należy również zadbać o wypróżnienie. Dzień lub dwa wcześniej powinno się zrezygnować z ciężkostrawnego jedzenia, warzyw, owoców, cukrów prostych i soków. Należy także przyjąć środek ułatwiający wydanie gazów i łagodzący wzdęcia.
 • Urografia, czyli badanie układu moczowego. Robione z wykorzystaniem podanego dożylnie kontrastu. Dwa dni wcześniej trzeba przejść na dietę lekkostrawną i półpłynną. Dzień wcześniej stosujemy przepisany przez lekarza środek przeczyszczający, a w dniu badana leży być na czczo.

Tomografia

To teraz jedna z częściej stosowanych metod diagnostycznych. Wykorzystywane jest tutaj promieniowane rentgenowskie. Lekarzowi trzeba więc powiedzieć o ewentualnej ciąży.

 • Do badania w wielu sytuacjach nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, chyba że będzie wykonywane z kontrastem. wtedy należy przyjść na czczo i mieć ze sobą wyniki wcześniej zrobionych badań badań, w tym aktualny wynik poziomu kreatyniny.
 • Dobrze założyć wygodne ubranie, bez metalowych sprzączek, suwaków i guzików.
 • Często ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu – o szczegóły dopytaj lekarza.

Rezonans Magnetyczny 

 • Dowiedz się wcześniej, czy podczas badania będzie wykorzystany kontrast. Wtedy lekarz może wymagać mi in. aktualnych wyników badań poziomu kreatyniny we krwi.
 • Osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca, implant ślimakowy, czy inne urządzenie, albo jakiekolwiek metalowe części w organizmie np.  klipsy naczyniowe. Muszą poinformować o tym lekarza. W niektórych przypadkach badanie może się okazać zbyt niebezpieczne, by mogło zostać przeprowadzone.