Historia potrawy „Döner Kebab” sięga zamierzchłych czasów. Stopniowo zajęła ona poczesne miejsce pośród zdrowych posiłków, tak chętnie spożywanych nie tylko w Turcji, ale również w Europie, ba na całym świecie.

Przysmak ten w niektórych regionach Turcji nosi oryginalnie nazwę „Döner” w innych zaś „Döner Kebab”. W Polsce i wielu innych krajach znany jest po prostu jako „Kebab”. Przygotowuje się go poprzez nadziewanie na obracany rożen, a następnie piecze w specjalnych piecach, bez wykorzystania tłuszczu. Jest mocno przyprawiony, pokrojony na cienkie plastry.

W Polsce do przygotowania kebabu najczęściej wybierana jest wołowina, baranina oraz mięso drobiowe.

Döner Kebab wraz z warzywami i sosami wykorzystywanymi w procesie jego przygotowania – jest potrawą sycącą, a zarazem bardzo zdrową. Tym bardziej, że do pieczenia nie używa się tłuszczu.

W plebiscycie Influencer’s TOP 2020 miło nam powitać markę Damak Food i Mbm Kebab z ich wspaniałymi surowymi oraz pieczonymi produktami: kebabem z kurczaka oraz kebabem z wołowiny, baraniny i indyka.

Marka Mbm Kebab i Damak Food będące ambasadorami tej przepysznej i zdrowej potrawy w Polsce i Europie, dostarczają ja do wielu krajów pozaeuropejskich oraz europejskich – z Polską na czele. Mięsa przygotowywane są według tradycyjnych receptur, zarówno surowe, jak i gotowe, pieczone kebaby.

Kebab to obszerny termin, którym na terenie Turcji określa się przyprawione produkty mięsne, przygotowywane na grillu, ruszcie lub w piecu. Istnieje wiele rodzajów kebabu. Do ich przyrządzania wykorzystuje się sól, zioła, mleko i jogurt, również warzywa takie jak bakłażany, papryka, pomidory (w tym sos pomidorowy), cebulę, czosnek i ziemniaki. Jako przykład można podać „iskender kebab”, „şiş kebab”, „adana kebab”, „soğan kebabı”, „patlıcan kebabı”, „lahmacun kebabı”, „kuzu tandır kebabı”, „ali nazik kebabı” czy„sebzeli kebab”. 

Jak serwować kebab?

Döner Kebab można serwować na wiele sposobów. Tak w Turcji, jak i na całym świecie można na niego trafić np. na imprezach weselnych, festiwalach czy menu dobrych restauracji. Na terenie Polski wytwarzane przez Damak Food i Mbm Kebab pieczone, krojone, mrożone i gotowe do wykorzystania dönery zaczęły zajmować poczesne miejsce wśród konsumowanych mięs. To liczący się już “foodowy” gracz obok potraw serwowanych w restauracjach, przez firmy cateringowe, w pizzeriach, czy lokalach gastronomicznych oferujących kanapki.

Kebab zazwyczaj podaje się zawinięty w cienkie ciasto „lavaş” w picie, tortilli lub też na talerzu. Zawsze w towarzystwie sałat oraz licznych sosów i marynat. Podawany jest do wyboru z ryżem, kaszą bulgur, chlebem lub podsmażonymi ziemniakami. Wysoko cenionym i podkreślającym smak potrawy sposobem podawania jest „iskender kebeb”. Jego formuła polega na serwowaniu w formie cienkiej warstwy plastrów mięsa rozłożonych na pokrojonej w kostkę picie, doprawionej sosem pomidorowym. Całości dopełnia dodawana na koniec kolejna porcja sosu pomidorowego oraz polewa ze stopionego masła i jogurt typu tureckiego, greckiego lub bałkańskiego.

Produkty Damak Food i Mbm Kebab na dobre zagościły w kuchniach całego świata. Oprócz kebabu serwowanego w sposób opisany wyżej, bardzo często przygotowuje się go i serwuje również np. na pizzy, w kanapkach, z żółtym serem, w cieście (jako tzw. „börek”), ale też w formie małych pierożków „mantı” oraz potraw z warzywami smażonymi na patelni.

Pomimo, iż kebab jest potrawą mięsną, cieszy obserwacja, że pod wpływem szybko zyskującej popularność wegańskiej i wegetariańskiej kultury jedzenia mocno zyskują Döner Kebaby pochodzenia roślinnego.

Damak Food i Mbm Kebab jako producent pieczonego i surowego kebabu z wołowiny, baraniny, indyka oraz kurczaka jest marką cieszącą się uznaniem wielu odbiorców oraz konsumentów. W szczególności  tych ceniących najwyższą jakość oraz wyjątkowy smak mięsa. Podstawą każdego kebabu jest odpowiednio doprawione mięso wołowe oraz drobiowe. 

Stosowane przez Damak Food i Mbm Kebab receptury oraz technologie, jak również sprawdzeni od lat dostawcy pozwalają oferować zawsze świeże produkty o niezapomnianym smaku i aromacie.

Pieczony kebab z wołowiny

  • skład: mięso wołowe 
  • waga: 500gr, 800gr, 1 kg, 2 kg
  • mrożony: w temperaturze – 18°C

Propozycja dla smakoszy, którzy cenią wysoką jakość, smak i czas. Gotowy Kebab z Wołowiny jest banalnie prosty w przyrządzeniu. Wystarczy go tylko podgrzać do odpowiedniej temperatury, skomponować swoje dodatki i już można cieszyć się jego wyjątkowym, tradycyjnym smakiem.

Pieczony i krojony kebab z kurczaka

  • skład: mięso z kurczaka
  • waga: 500gr, 800gr, 1 kg, 2 kg
  • mrożony: w temperaturze – 18°C

Prosty, szybki w przygotowaniu Pieczony i Cięty Kebab z Kurczaka to propozycja dla wszystkich, którzy cenią wysoką jakość i wygodę. Prosty w przygotowaniu i bardzo smaczny, z pewnością sprawi wiele przyjemności zwolennikom kebabów. 

Pieczone kebaby z kurczaka, wołowiny, baraniny, czy indyka od Damak Food i Mbm Kebab dostępne są w ogólnopolskiej sieci Makro oraz w firmie Kaptan Food oraz wielu innych hurtowniach.

Artykuł powstał we współpracy z marką Damak Food i Mbm Meat Food.