peganizm

Słowo peganizm coraz częściej pojawia się na językach osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. To dieta łącząca w sobie dwa skrajnie różne podejścia do odżywiania – dietę paleo i wegetarianizm. Czy takie połączenie ma szansę na sukces? Czy peganizm stanie się hitem w odchudzaniu w 2019 roku?

Peganizm to hybryda dwóch różnych diet. Pierwszą z nich jest dieta paleo, która opiera się na spożywaniu głownie produktów mięsnych, czyli takich, które nasi przodkowie jedli setki lat temu. Druga to wegetarianizm, czyli dieta odrzucająca produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego nowa dieta, która zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowanie wydaje się dziwna.

Po raz pierwszy o diecie Pegan można było usłyszeć kilka lat temu za sprawą amerykańskiego lekarza dra Marka Hymana, który jako pierwszy opisał hybrydę diety naszych przodków z wegetarianizmem. Choć mogłoby się wydawać, że oba sposoby żywienia są różne to łączy je fakt, że składa się ona w większości z owoców i warzyw. Peganizm odrzuca całkowicie gluten, sporą część olejów pochodzenia roślinnego i nabiał. Osoby, które chcą stosować dietę powinny również:

  • zwracać szczególna uwagę na indeks glikemiczny i wybierać produkty o niskiej wartości glikemicznej;
  • spożywać wyłącznie dobre tłuszcze jak Omega-3;
  • zachować proporcję 75% dla produktów roślinnych i tylko 25% dla produktów zwierzęcych;
  • unikać nabiału, a jeśli już chcemy zachować go w menu to powinny być to produkty kozie lub organiczne;
  • spożywać od czas do czasu rośliny strączkowe;
  • wyeliminować żywność konserwowaną i zawierającą barwniki spożywcze;
  • odstawić cukier, a jeśli konieczne będzie użycie substancji słodzącej to najlepiej jeśli będzie to miód, stewia lub syrop z agawy.

Jak większość diet, również dieta paleo powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Ze względu na to, że jest to typ diety wysokobiałkowej, która nie wpłynie na znaczącą utratę wagi. Jeśli zatem chcemy stracić kilka zbędnych kilogramów lepiej postawić na diety oczyszczające i wspomagające metabolizm organizmu. Należy pamiętać, że stosując dietę paleo możemy narazić się na takie przypadłości jak choroba nerek i wątroby, osteoporoza, chorobę jelita grubego lub niedobór witaminy D.

Wypróbuj świetne przepisy z tapioki.