Kiedyś były dobre tłuszcze, teraz niepodzielnie rządzą dobre bakterie, sprawdzamy czy probiotyki na prawdę działają. 

Probiotyki zrobiły w ostatnich latach karierę, przy której osiągnięcia sióstr Kardashian wydają się mozolną wspinaczką po drabince popularności. Naukowcy na każdym kroku wspominają, że w sumie to oni na tych bakteriach mieszkających w przewodzie pokarmowym jeszcze znacznie więcej nie wiedzą, niż wiedzą.

Zasięgnęłyśmy wiedzy u źródeł medycznych i od razu się nią z Wami dzielimy.

Konkretne szczepy bakterii oznaczone nazwą i numerem kolekcji kultury szczepowej np. Lactobacillus casei rhamnosus Lc35, mogą mieć w określonym przypadku lecznicze właściwości.

“Konkretne szczepy stosuje się w konkretnych chorobach i zawsze trzeba je precyzyjnie dobierać tylko wtedy ich stosowanie ma sens” – mówi dr Patrycja Szachta, Dyrektor oddziału naukowego Centrum Medycznego Vitalmmun.

Drugą kwestią jest jakość probiotyków. Suplementy diety nie są tak kontrolowane jak leki, dlatego ich jakość często bywa wątpliwa. Jednym z kryteriów, które pomogą odróżnić Wam te kiepskie od lepszych, może być cena. Niestety proces wyprodukowania dobrego suplementu jest skomplikowany i kosztowny.

Zawsze zwracajcie uwagę na na to co jest napisane na opakowaniu lub w ulotce, muszą zawierać wyczerpujące informacje o produkcie. Podana na nich ilość bakterii musi przekraczać 10 do potęgi 9. Inaczej do jelita grubego nie dotrze ilość wystarczająca do wywołania pożądanego efektu.

Pamiętajcie, że zawsze możecie zbadać swoją mikroflorę, co pozwoli na indywidualny dobór suplementów.

Kiedy sięgać po probiotyki? 

  • W trakcie kuracji antybiotykowej.
  • Po kuracji antybiotykowej – ważne by odbudować przetrzebioną mikroflorę jelitową.
  • Masz zespół jelita drażliwego.
  • Gdy chcesz poprawić odporność organizmu.