pielęgnacja włosów

Właściwa pielęgnacja włosów jest szczególnie ważna latem. To właśnie teraz nasze włosy narażone są na działanie szkodliwych promieni słonecznych, ale też słonej wody morskiej. Aby zapewnić włosom piękny i zdrowy wygląd warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji 

Lato to trudny czas dla włosów. Są one narażone na działanie promieni słonecznych, suche powietrze, słoną lub chlorowaną wodę, a nawet klimatyzację. To wszystko prowadzi do osłabienia włosów, które tracą blask i zaczynają wypadać. Jak można temu zaradzić? Przedstawiamy kilka tików, które pozwolą cieszyć się piękną fryzurą nawet latem.

Pod wpływem promieni słonecznych łuski włosów się otwierają. W normalnych warunkach są ona osłoną pasm przed czynnikami zewnętrznymi. Poprzez otwarcie łuski włosa promienie ultrafioletowe bez przeszkód wnikają do wnętrza włosa i niszczą jego kolorową warstwę. To powoduje, że włosy stają się mniej sprężyste i bardzie łamliwe. Ponadto utlenia się melanina, która stanowi naturalną ochronę przeciwsłoneczną dla pasm. Braki melaniny prowadzi do blaknięcia koloru fryzury, ale też do rozwoju wolnych rodników, które uszkadzają wewnętrzną strukturę włosa. Woda morska, ale też ta z basenu prowadzi do uszkodzenia włókien keratynowych, które są budulcem włosów.

Jaki powinna wyglądać letnia pielęgnacja włosów?

Przede wszystkim pielęgnacja włosów powinna być nastawiona na zabezpieczeniem ich przed działaniem promieni słonecznych oraz wody. Im jaśniejsze pasma tym bardziej są one podatne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dlatego w okresie letnim szczególnie blondynki powinny dbać o swoją fryzurę. Jak to zrobić?

  1. Noś nakrycie głowy. Podczas dłuższego przebywania na słońcu staraj się osłaniać włosy przed działaniem promieni słonecznych. Idealnie sprawdza się wtedy chustka lub kapelusz, które ochronią pasma przed utratą wilgoci oraz płowieniem koloru.
  2. Nawilżaj włosy. Maseczki i odżywki do włosów z lipidami chronią pasma przed utratą wilgoci. Kosmetyki do włosów stosowane latem powinny w swoim składzie zawierać też witaminę E, która zapobiega rozwojowi wolnych rodników.
  3. Związuj włosy co pozwoli ograniczyć powierzchnię, na którą będą oddziaływać promienie słoneczne.
  4. Udaj się do fryzjera na zabieg keratynowy lub pielęgnacje z wykorzystaniem ampułek. Zabieg nawilżania keratyną uzupełnia jej ubytki. Sprawia, że pasma włosów są bardziej odporne na szkodliwe czynniki. Zabiegi z keratyną polecane są każdemu, kto chce zregenerować włosy po wakacjach, ale sprawdzą się też w przypadku suchych, matowych i zniszczonych pasm. Ampułki z kolei działają dogłębnie i intensywnie nawilżają włosy. Wpływają też korzystnie na skórę głowy, poprawiają jej ukrwienie i odżywia mieszki włoskowate.