Odchudzanie to zawsze ciężka sprawa, te cztery zasady pomogą zrzucić nadprogramowe kilogramy lub utrzymać efekty diety.

Po pierwsze.

Jedz na małym talerzu – naukowcy udowodnili, że jeśli nakładamy jedzenie na mały talerz, to zjadamy mniej niż z dużego. Kolor też ma znaczenie. Na zastawę mocno kontrastującą z posiłkiem, badani nakładali 25-25% mniej niż na tę o mniejszym kontraście.

Po drugie. 

Zmień sól na sok z cytryny. Zazwyczaj solimy za nim jeszcze spróbujemy, czy potrawa faktycznie jest mało doprawiona i nam nie smakuje. A badania uczonych z Uniwersytetu Helsińskiego dowiodły, że im więcej sodu w naszej diecie, tym częściej sięgamy po słodkie, gazowane napoje. nadmiar soli nie tylko utrudnia skuteczne odchudzanie, ale także zwiększa ryzyko nadciśnienia, zawału serca, czy udaru. Zamiast solić, lepiej skropić potrawę sokiem z cytryny, użyć ziołowej marynaty, octu, ziół, albo czosnku. Warto też sięgać po przyprawy zmniejszające apetyt, takie jak jałowiec, chili, rumianek oraz imbir.

Po trzecie. 

Trzeba wiedzieć kiedy skończyć posiłek. Aby uniknąć kolejnych dokładek, odejdź od stołu, umyj zęby miętową pastą (jej smak hamuje apetyt). Po umyciu zębów smak jedzenia poczujemy jako zmieniony, co skutecznie zniechęci nas do podjadania. Podobnie działa guma do żucia. Żucie gumy stymuluje nerwy w szczęce, które przekazują do naszego mózgu sygnał o poczuciu sytości.

Po czwarte. 

Słuchaj ulubionej muzyki – Bach, Rolling Stones, wszytko jedno. To działa dla naszego mózgu, jak zjedzenie dobrego posiłku. W mózgu wydziela się wtedy dopamina i uzyskujemy uczucie pewnego zaspokojenia, co zmniejsza apetyt. Skuteczne odchudzanie to nie tylko droga między żołądkiem, a lodówką, ale przede wszystkim wszytko to dzieje się w mózgu.